Suojaa yrityksesi aineetonta omaisuutta tuetusti – SME Fund -tuki pk-yrityksille



03/2026

Jaossa patentti-, tavaramerkki- ja kasvinjalostajanoikeusarvoseteleitä pienille ja keskisuurille yrityksille - EU:n teollisoikeusviraston EUIPO:n Ideas Powered for Business SME Fund -ohjelma on jälleen avoinna. Ole nopea. Avustukset myönnetään hakujärjestyksessä.

Euroopan unionin SME Fund 2026 käynnistyi helmikuun alussa ja jatkaa aiemmista vuosista tuttua arvoseteleihin perustuvaa korvausmallia, jonka avulla pienet ja keskisuuret yritykset voivat saada takaisin osan IPR-kustannuksistaan.

Tukea voi hakea mikä tahansa EU:ssa toimiva pk-yritys tai sen valtuutettu edustaja, ja tuki maksetaan aina suoraan yritykselle. Aiempi tuen saaminen ei estä uutta hakemusta.

Tukea haetaan EU:n teollisoikeusviraston EUIPOn verkkosivuilta. Tukea ei myönnetä takautuvasti – palveluja ei saa tilata ennen arvosetelin saamista.

Avustuksia eli arvosetelejä (vouchers) on rajallisesti ja ne myönnetään hakujärjestyksessä:

  • Arvoseteli 1: IP Scan ja IP ScanEnforcement – 90 % korvaus
  • Arvoseteli 2: Tavaramerkit ja mallit – enintään 75 % korvaus
  • Arvoseteli 3: Patentit – enintään 75 % korvaus
  • Arvoseteli 4: Yhteisön kasvinjalostajanoikeudet – 75 % korvaus

Lisäksi myöhemmin vuoden aikana on tulossa uusi arvoseteli:

  • Arvoseteli 5: Käsityö- ja teolliset maantieteelliset merkinnät (CIGIs)

Mikä on SME Fund?

SME Fund on EUIPO:n rahoitusohjelma, joka tukee EU:ssa toimivia pieniä ja keskisuuria yrityksiä aineettoman omaisuuden suojaamisessa ja hallinnassa. SME Fund on osa EUIPOn Ideas Powered for Business -ohjelmaa ja Euroopan komission teollis- ja tekijänoikeusstrategiaa. Ohjelman toteutuksessa ovat mukana myös EU:n kansalliset ja alueelliset IPR-virastot.

Ohjelma tarjoaa konkreettista apua aineettoman omaisuuden suojaamiseen ja hallintaan. Kun yrityksesi brändi ja ideat ovat suojassa, voit kasvaa ja kehittää liiketoimintaasi turvallisin mielin.

Lisätietoja:

Launch of the 2026 SME Fund to help SMEs protect their intellectual property – EUIPO

PRH – SME Fund | PRH